Kanaďané pomohou českému podnikateli rozjet v Chile výstavbu slunečních elektráren. Firma Solek postaví fotovoltaiky za 2,5 miliardy


06. 06. 2018

Kanadský fond Carbon Free investuje 114 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) do solárních elektráren, které pro něj postaví solární developer Solek Group.

Solek do poloviny roku 2020 postaví elektrárny o výkonu 118 MW.

Solek už působí v Chile čtyři roky, zatím postavil a prodal tři menší fotovoltaiky o celkovém výkonu 9 MW.

Zdeněk Sobotka a jeho Solek Group působí v Chile už čtyři roky. Zatím tady postavil tři menší solární elektrárny, teď se s pomocí kanadských a amerických fondů rozkročí mnohem více a postaví do poloviny roku 2020 sluneční zdroje o výkonu přes 200 MW. To odpovídá desetině všech fotovoltaik v Česku.

"Těžíme z toho, že investoři mají hlad po menších solárních projektech na které se specializujeme. Vrací se nám to, že v Chile působíme několik let, máme tu vlastní lidi a naučili jsme se docela složitý povolovací proces," řekl HN Sobotka. Solek Group patří na místním developerském trhu s menšími elektrárnami k významným hráčům − vedle španělských, německých a amerických firem.

Do Sobotkova podnikání nyní investuje 114 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun) kanadský fond Carbon Free. Za tyto peníze Solek postaví 118 MW fotovoltaik v různých částech Chile. O dalších 80 MW má zájem americký fond Arroyo Capital, který plánuje investovat vyšší desítky milionů dolarů. Oba fondy vyhledávají zelené projekty v Latinské Americe. Společnost Solek jim postupně prodá různé fotovoltaiky dohromady jako jeden balík.

Kanadský Carbon Free začne Sobotkovy solární projekty postupně financovat, hned jak skončí jejich přípravná fáze − tedy dovedení projektu přes všechna razítka a povolení k samotné stavbě. Nakonec Carbon Free, podobně jako Arroyo Capital, všechny postavené solární elektrárny odkoupí.

Do začátku stavby fotovoltaik však Solek Group platí všechny náklady z vlastních peněz. Od investorů Sobotka získal na svoje chilské projekty přes 200 milionů korun. Development jednoho solárního megawattu vyjde v Chile od přípravy až po dokončení stavby přibližně na jeden milion dolarů.

Sobotkova firma zatím v Chile úplně dokončila a zapojila do sítě tři solární elektrárny, každou o výkonu tři megawatty. Pilotní projekt Cuz Cuz prodala Solek Group loni chilskému zelenému fondu Ad Capital Servicios Financieros, a to za 3,5 milionu dolarů. Další dvě postavené fotovoltaiky Amparo a Santa Laura kupují již zmíněný kanadský a americký fond, pro něž bude nyní firma Solek stavět ve větším množství.

Sobotka místnímu solárnímu trhu dlouhodobě věří, protože chilská vláda podporuje přechod energetiky na obnovitelné zdroje. I proto má rezervováno zapojení do sítě pro dalších 48 projektů o velikosti 350 MW. Některé z nich mají podle něj konkrétního investora, jenž se o ně zajímá.

V Chile zatím většinu elektřiny vyrábí uhelné zdroje, kvůli hrozbě zemětřesení není možné ani uvažovat o jaderných elektrárnách. Zelené zdroje pokrývají v zemi pod Andami jen něco přes 10 procent výroby, do roku 2050 to má být 90 procent − hlavě hydroelektráren, významnou část má tvořit vítr, biomasa a slunce.

Fotovoltaika zajišťuje asi pět procent současné výroby elektřiny v Chile. Výkupní cena se u menších solárních zdrojů pohybuje kolem 60 dolarů za jednu megawatthodinu, nemají ale zaručené dlouhodobé kontrakty. O ně se zajímají energetické giganty jako francouzská Engie či italský Enel, které plánují stavět obří solární parky.

V případě zájmu o koupi dluhopisů se obraťte na svého investičního poradce poradce nebo nám napište mail.
Administrátorem emise je Cyrrus Corporate Finance, a.s. (www.cyrruscf.cz) a zprostředkovatelem je Fincentrum a. s. (www.fincentrum.com) a společnost CYRRUS, a. s. (www.cyrrus.cz).
Kontaktní formulář
*
*
*
Zaškrtněte