Tuzemští solárníci expardují v Chile


04. 04. 2018

Tuzemský stavitel solárních elektráren těží ze spolupráce s americkými a kanadskými investičními forndy a developery

Desítky megawattů výkonu nových fotovoltaických elektráren v Chile. Takový je potenciál kooperace tuzemské společnosti Solek Group s americkými a kanadskými investičními fondy a developery. Firma už v jihoamerické zemi postavila tři solární projekty s celkovým výkonem devíti megawattů.

„Jednu z elektráren koupil hned po připojení americký fond Arroyo. Zároveň si objednal, abychom pro něj připravili dalších 80 megawattů elektráren, pro něž už máme povolení k připojení,“ říká majitel Solek Group Zdeněk Sobotka. Dalších 60 megawattů si u Solek Group objednal kanadský developer CarbonFree Technology. Solek musí projekty připravit na svůj účet, aby je se všemi povoleními mohl následně prodat. Vlastní stavbu už budou financovat jejich noví majitelé.

Solek působí v Chile od roku 2014. Veze se na vlně nové chilské energetické politiky, která počítá s tím, že do roku 2035 se bude 60 procent elektřiny vyrábět ze zdrojů bez skleníkových emisí. Právě solární elektrárny zažívají v zemi boom. Ještě před třemi lety vyrábělo v Chile elektřinu 617 megawattů slunečních elektráren. Na konci loňského roku to bylo už 1800 megawattů a letos by podle předpovědí chilské vlády mělo vzniknout dalších 1000 megawattů solárů.

Česká firma se specializuje na přípravu elektráren s výkonem do 9 megawattů, které lze připojit přímo do distribuční soustavy a nemusí projít tak přísným procesem pro posuzování jako obří solární parky. Navíc elektřinu prodává za takzvanou stabilizovanou cenu, která je vyšší než aktuální cena elektřiny na burze. „Nyní se stabilizovaná cena pohybuje nad 60 dolary za megawatthodinu. Elektrárnám by stačilo i 45 dolarů, aby nebyly ve ztrátě,“ vysvětluje Sobotka. Proto investoři do chilských solárních projektů mohou počítat s výnosností vložených peněz přes deset procent ročně.

Stejný systém se týká také malých vodních elektráren nebo dieselových agregátů, které mimo jiné slouží i pro stabilizaci sítě. Loni v listopadu bylo takto k síti připojeno 152 elektráren s celkovým výkonem 413 megawattů.

Solek v Chile nyní zaměstnává patnáct lidí. Má kapacitu na přípravu projektů s instalovaným výkonem 400 megawattů solárů. Nedávno navíc koupil společnost PV Power, která se specializuje na vlastní stavbu elektráren. Potenciálním investorům tak nyní v Chile je firma schopná nabídnout nejen developerské služby, ale také elektrárny postavit.

e15_2

V případě zájmu o koupi dluhopisů se obraťte na svého investičního poradce poradce nebo nám napište mail.
Administrátorem emise je Cyrrus Corporate Finance, a.s. (www.cyrruscf.cz) a zprostředkovatelem je Fincentrum a. s. (www.fincentrum.com) a společnost CYRRUS, a. s. (www.cyrrus.cz).
Kontaktní formulář
*
*
*
Zaškrtněte